Маєте питання? Зв'яжіться з нами!
Аудит у будівництві є невід'ємною частиною системи управління якістю будівельної організації та однією з важливих вимог ISO 9001.
У будівельній галузі стратегія проведення аудиту та його організація дещо відрізняються від аудиту в інших сферах діяльності. Це пов'язпно з особливостями ведення будівельних проектів. Аудит у будівництві охоплює дві ключові сфери: аудит будівельної організації та аудит будівельного проекту.
Аудит будівельної організації дозволяє оцінити можливість виконувати будівельні проекти із встановленим рівнем якості на даний момент та на перспективу. Аудит будівельного проекту дозволяє оцінити здатність організації досягти встановлених цілей конкретного проекту.
Аудит у будівництві, так само як і в інших сферах діяльності, може бути трьох видів: аудит першої, другої та третьої сторони. Кожен із цих видів аудиту має свою «спрямованість». Аудити першої та другої сторони оцінюють здатність виконувати будівельні проекти. Аудит третьої сторони дає об'єктивну оцінку можливостей будівельної організації.
Аудит першої сторони проводить сама будівельна організація або керуюча компанія (головний офіс) будівельної організації.
Аудит другої сторони проводиться інвестором або замовником. Також, аудит другої сторони може проводитися забудовником, коли інвестор та замовник виступають в одній особі.
Як правило, аудит третьої сторони проводить незалежна організація, яка підтверджує відповідність будівельної організації вимогам стандартів якості.
У всіх цих випадках аудит у будівництві вимагає підвищеної уваги до певних факторів, пов'язаних із галузевими особливостями будівельного виробництва.
Завдання аудиту у будівництві, пов'язані з перевіркою будівельної організації та перевіркою будівельного проекту, різняться. У ході аудиту будівельної організації визначаються її можливості виконувати будівельні проекти відповідно до вимог системи якості. Під час аудиту проекту визначається відповідність виконуваних робіт вихідним вимогам замовника. Звідси виникає різниця завдань аудиту у будівництві.
У ході аудиту будівельної організації основними завданнями є:
Якщо в ході аудиту за вказаними завданнями можуть бути отримані позитивні результати, це означає, що організація здатна виконувати будівельні проекти. Очікується, що проекти будуть виконані. Однак аудит будівельної організації не зможе дати відповіді на питання, з яким рівнем якості буде виконано ці проекти. Цей аудит говорить лише про можливості організації. Щоб визначити рівень якості проектів, аудит у будівництві має враховувати завдання, пов'язані з проектами.
У ході аудиту будівельного проекту основними завданнями є:
Позитивні результати аудиту з зазначених завдань дозволяють говорити про здатність організації виконати будівельний проект із встановленим рівнем якості.
Будівельна галузь поєднує організації різних видів діяльності та різної спеціалізації. Складність та різноманітність будівельних процесів зумовлює залучення до проектів різних фахівців. У зв'язку з цим існує й різна спрямованість аудиту у будівництві. Залежно від виду організації змінюватиметься акцент аудиту.
У будівельній галузі, укрупнено, можна виділити такі спеціалізації організацій:
Спрямованість аудиту у будівництві для кожної з цих організацій буде своєю. Щоб забезпечити якість виконання робіт, у ході аудиту необхідно звертати увагу на специфічні моменти, пов'язані з роботою організації.
Для керуючих компаній, девелоперів та забудовників
У ході реалізації будівельних проектів основні завдання цих організацій полягають у наступному:
Виходячи зі складу завдань, при аудиті, акцент необхідно робити на роботу системи оцінки та вибору учасників проекту, систему управління взаємодіями всіх учасників проекту та систему управління інформацією між учасниками проекту. Від якості роботи цих систем залежить якість виконання будівельного проекту загалом.
Щоб оцінити ефективність роботи цих систем (відповідно та ефективність роботи керуючих компаній, девелоперів та забудовників) аудит у будівництві повинен проводитись за декількома напрямками.
Ці напрями включають:
Наглядові аудити є короткими перевірками по одному з «вертикальних» ланцюжків учасників проекту. Цей аудит дозволяє оцінити ефективність обміну інформацією між учасниками проекту.
Для проектних та проектно-дослідних організацій
Завдання, які вирішують проектні та проектно-вишукувальні організації в ході реалізації будівельного проекту, укрупнено, можуть бути зведені до таких:
Від якості роботи проектних організацій залежить якість проектних рішень, що застосовуються. В даному випадку, аудит у будівництві повинен наголошувати на управлінні інформацією та даними, а також на управлінні взаємодією між будівельним майданчиком та проектними організаціями (особливо, коли застосовується одностадійне проектування).
З метою забезпечення якості будівельного проекту в цілому, аудит у будівництві повинен проводитись за такими напрямками:
Цей вид аудиту дозволяє оцінити ефективність внутрішніх процесів взаємодії.
Внутрішній аудит проекту (проектних рішень та проектної документації
Цей вид аудиту також виконує сама проектна організація. Аудит проводиться у межах обсягу проектних робіт, які виконує проектна організація. Цей аудит дозволяє оцінити здатність проектувальника вирішувати проблеми, пов'язані з недоліками даних для проектування та недоліками проектної документації.
Спеціальний зовнішній аудит (аудит другої сторони)
Цей вид аудиту у будівництві повинна проводити керуюча організація, девелопер чи забудовник (або аудиторська компанія від імені). Даний вид аудиту проводиться по ланцюжку взаємодії проектувальник - виробник обладнання або матеріалів - будівельна організація. Він дозволяє оцінити ефективність управління взаємодією цих організацій у питаннях передачі.
Для будівельних та будівельно-монтажних організацій.
Коло завдань цих організацій в основному пов'язане з виконанням будівельних та будівельно-монтажних робіт.
Укрупнено, можна виділити наступний склад завдань:
Від якості роботи цих організацій безпосередньо залежить якість виконання будівельних та монтажних робіт. Аудит у будівництві повинен наголошувати на процесах виробництва, процесах контролю та процесах взаємозв'язку з суміжними організаціями (підрядниками та проектувальниками).
Аудит у будівництві для будівельних та будівельно-монтажних організацій повинен проводитись за такими напрямками:
Для постачальницьких та транспортних організацій
Постачальники та транспортні організації здійснюють постачання на будівельні об'єкти необхідних матеріалів та обладнання.
Склад завдань для цих організацій включає:
Від якості роботи цих організацій в першу чергу залежать терміни виконання будівельних проектів і якість матеріалів, що поставляються. Аудит у будівництві даних організацій повинен наголошувати на системі управління поставками (вибір постачальників, планування поставок та транспортування) та координації поставок.
Аудит постачальницьких та транспортних організацій повинен проводитись за такими напрямками:
Для виробничих організацій
Основне завдання виробничих організацій – це виготовлення матеріалів та обладнання відповідно до заданих вимог замовника. Аудит у будівництві для цих організацій повинен наголошувати на виробничих процесах та якості виготовлення кінцевих виробів.
Основні види аудиту, які необхідно застосовувати до виробничим організаціям, наступні:
зовнішній аудит (аудит третьої сторони). Цей аудит дає можливість провести незалежну оцінку можливості виробничих організацій виготовляти будівельну продукцію відповідно до вимог замовників.
Попередній аудит з боку керуючої організації, девелопера чи забудовника
Цей аудит дозволяє оцінити ризики, пов'язані з якістю виготовлення необхідних виробів будівельного проекту.
Внутрішній аудит
Цей аудит проводить сама виробнича організація з метою оцінки ефективності своїх виробничих процесів та стабільності рівня якості продукції, що виготовляється.
Ще одну «специфіку» аудиту у будівництві надає тривалість проектів. Якщо брати укрупнено, то всі будівельні проекти можна поділити на два види (за тривалістю): короткострокові та довгострокові. Короткострокові проекти, це проекти, тривалість яких не більше року. Довгострокові проекти можуть виконуватись протягом кількох років.
Для довгострокових проектів аудит у будівництві має враховувати перспективу розвитку будівельного проекту. Це означає, що має проводитися аудит одного й того ж проекту кілька разів за час його існування.
Для короткострокових проектів аудит у будівництві повинен охоплювати кілька проектів, що виконуються одними і тими самими організаціями.
проспект Соборності 15,
м. Київ 02160 Україна
akadem.bud@ukr.net